KANCELARIA

Musical JONASZ w Spodku

Jonasz

Twórcy megawidowisk „Franciszek- wezwanie z Asyżu”  oraz „Exodus”  w 10. rocznicę powstania Wspólnoty Młodzieżowej NINIWA zapraszają na musical „Jonasz” – będący sceniczną adaptacją biblijnej Księgi Jonasza. Premiera musicalu w katowickim Spodku odbędzie się 17 lutego 2015r.

Informacja o musicalu „Jonasz”
Premiera autorskiego przedstawienia (tekst i reżyseria: Mariusz Kozubek, muzyka: Marcin Dzwonowski) została zrealizowana przez zespół Teatru „A” w Gliwicach 17.03.1996 r. Od tamtej pory spektakl (najpierw jako wieloobsadowy musical, później w formie kameralnego przedstawienia muzycznego) został zagrany kilkaset razy na terenie całej Polski.
17 lutego 2015 roku będzie miała premierę  całkowicie nowa  inscenizacja musicalu, zrealizowana w Katowickim Spodku z udziałem ponad 150 wykonawców. Obok kilkuosobowego Zespołu Teatru „A” wystąpią zaproszeni do współpracy wokaliści, aktorzy oraz młodzież przygotowująca się podczas wielomiesięcznych warsztatów do udziału w scenach zbiorowych (min. tanecznych). W roli Jonasza wystąpi Piotr Solorz, student Akademii Muzycznej w Katowicach, stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, odtwórca jednej z ról w megawidowisku „Exodus”.

Biblijna historia „Jonasza” w musicalowej interpretacji będzie dynamicznym, pełnym przekornego humoru przedstawieniem. Atrakcyjna pod względem widowiskowym fabuła zostanie opowiedziana widowiskowymi, teatralnymi środkami - eksponując przede wszystkim młody, roztańczony i rozśpiewany zespół. Muzyka, łącząca klimaty żydowskie z rockiem i popem, dynamiczne układy choreograficzne, sceniczny żart oraz malownicze sceny mistyczne składają się na spektakl, który intryguje, porywa - ale równocześnie skłania do refleksji nad Bożym Miłosierdziem, przewyższającym wszelką ludzką logikę.

Treść Przedstawienia
Historia opowiedziana na kartach Starego Testamentu relacjonuje dzieje nietypowego proroka, powołanego przez Boga do głoszenia orędzia nawrócenia w grzesznej Niniwie. Jonasz, nie zamierzając zbyt łatwo poddać się swojemu przeznaczeniu, ucieka do Jafy, by tam wsiąść na okręt płynący do Tarszisz. Niestety - podczas podróży rozpętuje się straszliwa burza, marynarze rzucają losy, by dowiedzieć się z czyjego powodu statkowi grozi katastrofa. A gdy los pada na Jonasza – wyrzucają go za burtę. Morze się uspokaja. Niedoszły prorok budzi się we wnętrznościach wielkiej ryby, która po trzech dniach wypluwa go na ląd. Ziemią ocalenia okazuje się być Niniwa. Jonasz – chcąc nie chcąc - podejmuje próbę realizacji swojego powołania nie wierząc, że jej mieszkańcy usłuchają słów Boga. Jednakże - ku jego zdziwieniu - Niniwa się nawraca.
Frustrację Jonasza pogłębia fakt, iż krzak pod którym znalazł cień z bożego polecenia usycha.
Księgę kończy dysputa Jonasza z Najwyższym. Prorok, niezadowolony z ostatecznego obrotu sprawy czyni wyrzuty Stwórcy. Bóg objawia prawdę o sobie jako o Bogu Litościwym, pragnącym zbawienia wszystkich ludzi.

Musical „Jonasz” zostanie wystawiony w katowickim Spodku we wtorek przed środą popielcową rozpoczynającą czas Wielkiego Postu, a więc tzw. „Ostatki”. Będzie to okazja do spotkania młodzieży katechizowanej w szkołach, ich katechetów oraz rodzin.    

Przesłanie musicalu jakim jest m.in. wezwanie do nawrócenia korespondować będzie z II częścią wieczoru, podczas której na płytę  Spodka wprowadzony zostanie Krzyż Światowych Dni Młodzieży (Kraków 2016), po krótkiej modlitwie animowanej przez oblacką Wspólnotę Młodzieżową NINIWA świętującą swoje 10-lecie, odbędzie się koncert ks. Jakuba Bartczaka-charyzmatycznego rapera, połączony z prezentacją ruchów, stowarzyszeń i duszpasterstw działających na rzecz młodzieży. Ideą wieczoru jest ukazanie Kościoła jako wspólnoty otwartej na młodych, odznaczającej się bogatą różnorodnością.


Tekst (na podstawie biblijnej „Księgi Jonasza”) i reżyseria: Mariusz Kozubek
Muzyka: Marcin Dzwonowski
Choreografia: Henryk Konwiński
Scenografia: Alicja Patyniak
Kostiumy: Marek Stecko
Producent: Piotr Czakański

Więcej informacji znajdziecie na:

www.exodusmegawidowisko.com/#!musicaljonasz | www.facebook.com/musicaljonasz

Produkcja: Grupa eM Media Sp. z  o.o.
Współorganizator: Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA
Patronat honorowy: Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, Prezydent Katowic Marcin Krupa, Prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Antoni Bochm OMI
Partnerzy: Miasto Katowice, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Teatr A,
Patronat medialny: Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, TVP Katowice, Gość Niedzielny, Radio eM, Archidiecezjalny Serwis Informacyjny
Sponsorzy: Vasco Doors, Dzida Produkt

Bilety do nabycia w sieci Ticketpro.pl oraz od stycznia w parafiach.

Kancelaria Parafialna

zegar Poniedziałek, piątek:
07:00 - 09:00
zegar Wtorek, czwartek:
07:00 - 09:00, 16:00 - 18:00
tel Telefon:
(32) 222 31 21 wew. 15

Msze Święte

msza Niedziela i Święta:
07:00, 09:00, 10:30, 12:00, 16:30
msza Dni powszednie:
07:00, 18:00 (+ w piątek 16:30)
uwaga Ważne:

Szybki kontakt

church Adres:
41-400 Mysłowice
ul. Cegielniana 7
Telefon Telefon:
(32) 222 31 21
mail E-mail:
janow.miejskimailarchidiecezja.katowice.pl
Jesteś tutaj: Home KANCELARIA Zaproszenia Musical JONASZ w Spodku