15-lecie Chóru św. Maksymiliana

chór

25 października 1998 roku, przy naszym kościele powstał parafialny Chór św. Maksymiliana, z inicjatywy ówczesnego Proboszcza - ks. Krzysztofa Kaszy oraz organisty p. Piotra Nowatkowskiego, który został jego pierwszym dyrygentem.

Dzisiaj, od tamtego dnia mija 15 lat! Z tej okazji odbyła się uroczysta msza św. w czasie której chórzyści ze śpiewem na ustach dziękowali Bogu za jubileusz i prezentowali Parafianom swoje wokalne możliwości.

Po nabożeństwie, chórzyści wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na spotkanie jubileuszowe do jednej z mysłowickich restauracji. Wśród gości byli nasi duszpasterze, p. Piotr Nowatkowski, p. Rudolf Nyga - pierwszy prezes chóru (obecnym jest p. Grzegorz Gołąbek) oraz przedstawiciele wszystkich chórów działających w Mysłowicach. Nie zabrakło wspomnień, życzeń i gratulacji, a także śpiewów.

Dwa tygodnie wcześniej, 13 października, Chór św. Maksymiliana wziął udział w Przeglądzie Mysłowickich Chórów, organizowanym w ramach obchodów Roku Kardynała Hlonda. Koncert odbył się w kościele p.w. M. B. Różańcowej w Mysłowicach - Brzęczkowicach i był poświęcony twórczości Antoniego Chlondowskiego, brata Kardynała Hlonda.

 Film: występ wszystkich chórów można zobaczyć na stronie iTVM - [klik]


Jak podaje portal Muzeum Miasta Mysłowice (muzeummyslowic.pl):

Różnorodny repertuar sprawił, że trwający ponad dwie godziny koncert był ucztą dla miłośników muzyki chóralnej. W przeglądzie udział wzięło 11 mysłowickich chórów, które wykonały utwory skomponowane przez mysłowiczanina ks. „Chlondowskiego”.
Koncert zakończył się złożeniem podziękowań dla chórów i ich dyrygentów oraz wręczeniem pamiątkowych dyplomów przez V-ce Prezydenta Grzegorza Brzoskę i Dyrektora MMM Adama Plackowskiego.

Każdy chór wyśpiewał trzy utwory, z których dwa były autorstwa ks. Antoniego Hlonda „Chlondowskiego” oraz jeden wybranego kompozytora śląskiego. Przegląd był okazją do przypomnienia postaci ks. „Chlondowskiego” – salezjanina i kompozytora, który był młodszym bratem Prymasa Polski ks. Augusta Hlonda.

 

Gospodarzem koncertu był ks. Bernard Halemba, który udostępnił świątynię i wspierał przygotowania związane z organizowaniem przeglądu. W kościelnych ławach zasiedli goście: Pełnomocnik Marszałka województwa śląskiego – Piotr Koj, V-ce Prezydent Miasta Mysłowice Grzegorz Brzoska, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Iwona Nowak, Dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice Adam Plackowski, Radni Miasta Mysłowice – Daniel Jacent i Andrzej Sikora oraz siostrzenica kardynała Augusta Hlonda Pani Małgorzata Herok z córkami.

Chór św. Maksymiliana pod "batutą" p. Aleksandry Gąsiorczyk wykonał:

  • "Alleluja, żyje Pan" - ks. Antoni Chlondowski
  • "Maryjo, ja twe dziecię" - ks. Antoni Chlondowski
  • "Kyrie" i "Agnus Dei" z "Missa Brevis" - Józef Świder

Od Redakcji:
Część tekstu oraz zdjęcia udostępniło Muzeum Miasta Mysłowice, natomiast fragment filmu udostępnił portal iTVM.pl
iTVM.plMuzeum Miasta Mysłowice

DZIĘKUJEMY!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Kancelaria Parafialna

zegar Poniedziałek, piątek:
07:00 - 09:00
zegar Wtorek, czwartek:
07:00 - 09:00, 16:00 - 18:00
tel Telefon:
(32) 222 31 21 wew. 15

Msze Święte

msza Niedziela i Święta:
07:00, 09:00, 10:30, 12:00, 16:30
msza Dni powszednie:
07:00, 18:00 (+ w piątek 16:30)
uwaga Ważne:

Szybki kontakt

church Adres:
41-400 Mysłowice
ul. Cegielniana 7
Telefon Telefon:
(32) 222 31 21
mail E-mail:
janow.miejskimailarchidiecezja.katowice.pl
Jesteś tutaj: Home Newsy 15-lecie Chóru św. Maksymiliana