Komendant śląskiej Policji pisze...

policja

Komendant wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Jarosz, wykorzystał czas adwentu i skierował do biskupów Kościoła katolickiego i ewangelickiego na Śląsku list z prośbą o odczytanie go we wszystkich parafiach regionu.
W apelu szef śląskiej policji zwraca uwagę na potrzebę dbałości o życie i zdrowie człowieka. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. - Jest to jedna z form działań mających na celu ograniczenie tragicznych skutków wypadków, szczególnie z udziałem pieszych - informuje biuro prasowe KWP w Katowicach.

Oto treść przesłania:

"Adwent to czas wyjątkowej refleksji. To czas oczekiwania na ŻYCIE. Życie człowieka jest najcenniejszym darem, jaki posiadamy, dlatego ZAWSZE w sposób szczególny należy je pielęgnować. Troska o drugiego człowieka i samego siebie przejawia się w silnej potrzebie zapewnienia poczucia BEZPIECZEŃSTWA.

BEZPIECZEŃSTWO to oparcie w drugiej osobie, ponieważ, jak mówił kardynał Stefan Wyszyński: "Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi". BEZPIECZEŃSTWO to poczucie pewności braku zagrożenia, BEZPIECZEŃSTWO to umiejętność przewidywania.

Czas przygotowujący nas wszystkich do Świąt Bożego Narodzenia powinien być wypełniony myślą o drugim człowieku. Myślenie i mądrość przekładają się na rozsądne działanie. Nasze zachowanie na drogach, zarówno w roli kierowców, jak i pieszych wymaga wyjątkowej rozwagi.

Na drogach województwa śląskiego w bezsensowny sposób cierpią ludzie, także piesi, którzy znajdują się na oznakowanych przejściach. W minionym roku na terenie województwa śląskiego doszło do 749 tego rodzaju zdarzeń, w których 486 osób zostało rannych i 34 zginęły. W tym roku doszło już do 610 potrąceń na przejściach dla pieszych, w których 384 osoby zostały ranne, a 27 zginęło. Liczby nie pokazują głębi indywidualnych dramatów, ale jednoznacznie wskazują na bezmiar ludzkiej bezmyślności.
KIEROWCO - ZWOLNIJ! Pozostaw sobie czas na reakcję i hamowanie. Daj szanse dojść pieszemu do celu, nawet gdy zachowa się nieostrożnie. Każdy pieszy musi zachować szczególną ostrożność, nawet w miejscach, które są dla niego przeznaczone. Zaufanie wobec miejsc oznakowanych MUSI BYĆ OGRANICZONE!

Ważnym elementem w naszej codzienności jest odblask, który może uratować życie. W czasie długich, mglistych wieczorów odblask zwróci uwagę kierowców, dlatego piesi powinni je stosować akcentując w ten sposób swoje uczestnictwo w ruchu drogowym oraz promując właściwe postawy bezpiecznych pieszych. Wszyscy kierowcy powinni dobrze przygotować się do drogi, choćby była ona bardzo krótka. Pamiętajmy o odmrożonych szybach, bo tylko takie zapewnią widoczność. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do często trudnych warunków na drodze. Marznąca mżawka czy opady śniegu znacznie wydłużają drogę hamowania.

My policjanci apelujemy o rozsądek na drogach, aby dzięki niemu każdy z nas mógł szczęśliwy usiąść do Wigilijnego Stołu, wyrażając radość z Narodzin Chrystusa. Przywołując słowa Papieża Polaka Jana Pawła II, który mówił: "W Noc Bożego Narodzenia Bóg otworzył nam Niebo, dzieląc z nami ziemskie życie", zróbmy wszystko, aby trwało ONO niezakłócone jak najdłużej".

ŚLĄSKI
KOMENDANT WOJEWÓDZKI POLICJI

nadinsp. Krzysztof Jarosz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Kancelaria Parafialna

zegar Poniedziałek, piątek:
07:00 - 09:00
zegar Wtorek, czwartek:
07:00 - 09:00, 16:00 - 18:00
tel Telefon:
(32) 222 31 21 wew. 15

Msze Święte

msza Niedziela i Święta:
07:00, 09:00, 10:30, 12:00, 16:30
msza Dni powszednie:
07:00, 18:00 (+ w piątek 16:30)
uwaga Ważne:

Szybki kontakt

church Adres:
41-400 Mysłowice
ul. Cegielniana 7
Telefon Telefon:
(32) 222 31 21
mail E-mail:
janow.miejskimailarchidiecezja.katowice.pl
Jesteś tutaj: Home Newsy Komendant śląskiej Policji pisze...