Akcja Znicz 2015 - APEL!

policja znicz

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Wielu z nas wybiera się na groby naszych bliskich, by je uprzątnąć, postawić świeże kwiaty i pomodlić się. Niestety, nasze chwile zadumy i refleksji są łakomym kąskiem dla złodziei.
Pod koniec października przychodzimy na cmentarze, by dokończyć niezbędne prace porządkowe i oddać się chwilom refleksji i zadumy. Groby naszych bliskich odwiedzamy częściej, niż w innych miesiącach - i na to zwracają uwagę złodzieje. Wiedzą, że na cmentarzach znajdą wiele osób, które mogą w takim miejscu nie dbać należycie o swoje bezpieczeństwo. Każdy z nas jest przekonany co do swojej ostrożności, ale i tak każdego dnia okradane są dziesiątki osób. Zwróćmy więc uwagę na kilka rzeczy, by nie ułatwiać zadania złodziejom.

Nie zabierajmy na Cmentarz cennych rzeczy. Chowajmy portfele, telefony i kosztowności. Przede wszystkim jeśli już musimy zabrać na cmentarz gotówkę lub inne kosztowności, nie trzymajmy ich w reklamówkach, otwartych kieszeniach a nawet w ręce. Złodzieje często działają w grupach, tworzą "sztuczny tłok", by wykorzystać chwilę nieuwagi i szybko nas okraść. Mogą być na tyle sprytni, że wysuną nam portfel z kieszeni, a my o jego braku dowiemy się dopiero w domu - a wtedy może już być za późno na odzyskanie zguby. Telefon komórkowy, karty płatnicze, gotówkę i portfel powinniśmy zawsze nosić w kieszeni wewnętrznej odzieży.

Pomimo świątecznego tłoku korzystajmy z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Apelujemy do kierujących aby nie jeździli samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe! Pamiętaj my- polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych!

Uważajmy w autobusach i tramwajach. Jeśli poruszamy się komunikacją miejską, torebkę lub torbę z naszymi rzeczami trzymajmy przed sobą - koniecznie zamkniętą. Zwracajmy uwagę na naszą własność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu z tramwaju i autobusu, bo zamieszanie na zatłoczonych przystankach może uśpić naszą czujność. Kiedy już dotrzemy na cmentarz, nigdy nie zostawiajmy wartościowych rzeczy na ławce lub przy grobie - nawet na chwilę. Te kilka sekund, kiedy się obrócimy lub pójdziemy po wodę do kwiatów w zupełności wystarczy, by złodziej cieszył się z upolowanej zdobyczy.

Nie ufajmy obcym. Uważajmy także na nieznane osoby. Jeśli widzimy kogoś po raz pierwszy, w dodatku ta osoba zaczyna się nami interesować i zaczepiać rozmową, lepiej zastosować zasadę ograniczonego zaufania, niż później żałować. Złodziejem może być każdy - kradną nie tylko typy spod ciemnej gwiazdy, pozbawić nas kosztowności może zarówno starszy pan, jak i młodszy, zadbany człowiek, który pyta o drogę. Zachowajmy czujność, bo złodziej nie zawaha się wykorzystać naszej chwili nieuwagi.

Gdy mamy podejrzenia co do zamiarów kręcącego się przy cmentarzu człowieka lub wydaje nam się, że mógł kogoś okraść, bo np. wybiega z nekropolii, poinformujmy o tym policję. W dniach poprzedzających dzień Wszystkich Świętych warto zachować wzmożoną czujność.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Kancelaria Parafialna

zegar Poniedziałek, piątek:
07:00 - 09:00
zegar Wtorek, czwartek:
07:00 - 09:00, 16:00 - 18:00
tel Telefon:
(32) 222 31 21 wew. 15

Msze Święte

msza Niedziela i Święta:
07:00, 09:00, 10:30, 12:00, 16:30
msza Dni powszednie:
07:00, 18:00 (+ w piątek 16:30)
uwaga Ważne:

Szybki kontakt

church Adres:
41-400 Mysłowice
ul. Cegielniana 7
Telefon Telefon:
(32) 222 31 21
mail E-mail:
janow.miejskimailarchidiecezja.katowice.pl
Jesteś tutaj: Home Newsy Akcja Znicz 2015 - APEL!