Wiosenne porządki w parafii

 sprzatnie

Już po raz trzeci w naszej parafii, z oddolnej inicjatywy grupy parafian, zorganizowana została akcja sprzątania przed świętami Wielkiej Nocy.
"W Wielkim Poście przygotowujemy nasze serca na Święta Zmartwychwstania Pana Jezusa. Sprzątamy również gruntownie nasze mieszkania, zdobimy kościół. Po wyjściu z domu wchodzimy jednak w świat walających się papierów, butelek i plastikowych toreb. Wiele trawników i terenów zielonych na terenie naszej parafii jest faktycznie dzikimi wysypiskami śmieci" - zauważają organizatorzy.

Z jakichś powodów ludzie zamiast wyrzucać śmieci do przeznaczonych na ten cel pojemników, lub wywozić je na teren Zakładu Oczyszczania Miasta wyrzucają śmieci sąsiadowi pod płot. Służby miejskie powołane do dbania o czystość naszego miasta sprzątają wyłącznie miejsca reprezentacyjne, a nas skazują na mieszkanie na śmietniku.

Pomijamy fakt, iż są to zachowania niezgodne z Dekalogiem i wartościami życia chrześcijańskiego. Takie postępowanie przede wszystkim wykracza poza dobre zasady współżycia w społeczeństwie. 
Spróbujmy to zmienić. Żyjemy razem na jednym terenie i jest to nasza wspólna mała Ojczyzna.

W poprzednich latach w akcji sprzątania parafii brało udział po kilkanaście osób. W sprzątanie włączyli się harcerze i przedstawiciele służby liturgicznej. Za każdym razem z ulic i trawników w pobliżu kościoła udało się zebrać kilkadziesiąt worków śmieci. W czasie Świąt Wielkanocnych droga do kościoła wyglądała dużo czyściej.

Niestety..... i tym razem nie udało nam się zmobilizować grupy mieszkańców - parafian, którzy chcieliby zadbać o przywrócenie czystości na naszym terenie. Zdajemy sobie sprawę, że ostatnia sobota przed świętami pochłania większość z nas porządkami w domach i mieszkaniach oraz zakupami, jednak wygenerowanie 1h na czyn społeczny nie powinno stanowić aż tak wielkiej bariery.
W przyszłym roku będziemy zatem chcieli zmienić trochę formułę naszej akcji, by skutecznie zachęcić parafian do włączenia się w przedświąteczne porządki.


W tym roku w bój ze wszechobecnymi śmieciami, zalegającymi uliczki, chodniki, zagajniki i skwery stanęli:

Ewa, Romek i Jola, Krzysztof, Jerzy i Szymon oraz Marta, Karolina, Julia, Natalka, Franek, Paulina, Kasia, Julia, Lena, Marysia, Ania i Zosia z grupy Dzieci Maryi.

Podsumowaniem akcji było zapełnienie kilkunastu worków ze śmieciami i oczyszczeniem terenów Janowa z zalegających śmieci, butelek, części ADG, RTV i samochodowych. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć dlaczego takie odpady lądują w naszych zielonych terenach a nie w miejscach do tego przeznaczonych.

Bardzo ale to BARDZO dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji a przede wszystkim tym najmłodszym, którzy w sposób naturalny i z radością przyłączają się do takich akcji.

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się namówić nowe osoby do wsparcia naszych wspólnych działań.

GALERIA ZDJĘĆ:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Kancelaria Parafialna

zegar Poniedziałek, piątek:
07:00 - 09:00
zegar Wtorek, czwartek:
07:00 - 09:00, 16:00 - 18:00
tel Telefon:
(32) 222 31 21 wew. 15

Msze Święte

msza Niedziela i Święta:
07:00, 09:00, 10:30, 12:00, 16:30
msza Dni powszednie:
07:00, 18:00 (+ w piątek 16:30)
uwaga Ważne:

Szybki kontakt

church Adres:
41-400 Mysłowice
ul. Cegielniana 7
Telefon Telefon:
(32) 222 31 21
mail E-mail:
janow.miejskimailarchidiecezja.katowice.pl
Jesteś tutaj: Home Newsy Wiosenne porządki w parafii