Zespół Charytatywny
- Szczegóły
- Poprawiono: 29 czerwca 2014
- Odsłony: 11328
Zespół Charytatywny przy parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Maksymiliana Kolbego w Mysłowicach-Janowie Miejskim powstał w okresie stanu wojennego z inicjatywy śp. ks. Proboszcza Pawła Bednorza.
Na początku swej działalności zespół zajmował się rozdzielaniem darów, które wtedy napływały z zagranicy.
Pierwszą przewodniczącą zespołu była p. Stefania Łukaszek, która przez lata oddawała się pracy dla potrzebujących.
Obecnie zespół liczy 15 osób. Naszym zadaniem jest niesienie pomocy chorym i najbardziej potrzebującym parafianom. Środki na ten cel uzyskujemy poprzez comiesięczne zbiórki ofiar przed kościołem, oraz "słodkiej cegiełki" przed świętem "Barbórki".
Zebrane fundusze ks. Proboszcz przeznacza na dofinansowanie obiadów dla dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich, natomiast w okresie przedświątecznym organizujemy paczki dla chorych których odwiedzamy z duszpasterzami, oraz dla potrzebujących.
Naszym zadaniem jest również stała troska nad osobami potrzebującymi i chorym.
Jeżeli jest taka potrzeba sprawowana jest msza św. w domu chorego, który nie może uczestniczyć we mszy św. w kościele. Organizujemy "Dzień Chorych" po naszym Odpuście parafialnym - jest to uroczysta eucharystia, podczas której udzielane jest Błogosławieństwo Lurdskie i Sakrament Chorych, po którym spotykamy się w Klubie przy poczęstunku.
Raz w miesiącu sprawowana jest msza św. finansowana przez zespół w intencji emerytów, rencistów i starszych parafian, po której spotykamy się z ks. Proboszczem przy poczęstunku przygotowanym przez panie z zespołu.
Przy okazji chciałyśmy podkreślić ogromne zaangażowanie p. Marii, która nie będąc członkinią naszego zespołu wykonuje okolicznościową dekorację stołu. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania i już dzisiaj prosimy o jeszcze...
Aby jeszcze lepiej wykonywać swoją posługę, staramy się wzajemnie lepiej poznać - organizujemy nasze spotkania i msze święte, wypraszające u Boga Najwyższego zdrowie i siły, aby nie zniechęcać się przeciwnościami.
Dwa razy w roku organizowane są dekanalne "Dni Skupienia", a także pielgrzymki do miejsc kultu religijnego. Ich istotą jest dotarcie do wszystkich ludzi, którzy tej pomocy potrzebują i oczekują.