- Szczegóły
- Poprawiono: 06 styczeń 2014
- Odsłony: 20002
DRODZY PARAFIANIE.
Według postanowienia Episkopatu Polski nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej może zostać mężczyzna między 35 a 65 rokiem życia, który posiada minimum średnie wykształcenie. Szafarz musi wyróżniać się pobożnością i cieszyć dobrą opinią wśród duchownych i oczywiście wiernych.
Taki kandydat wskazany przez księdza proboszcza uczęszcza na specjalny kurs, na którym uczy się podstawowych informacji na temat Kościoła, liturgii, a także swojej przyszłej posługi. Kurs taki kończy się egzaminem i złożeniem przyrzeczenia biskupowi, który powołuje nadzwyczajnego szafarza na okres jednego roku do posługi w swojej diecezji. Po tym czasie szafarz odbywa rekolekcje, po których jego misja zostaje przedłużona o kolejny rok. Szafarze powołani są przede wszystkim do udzielania Komunii Świętej chorym i niepełnosprawnym. Odwiedzamy więc te osoby, które pragną przyjąć Chrystusa w Eucharystii, lecz nie mogą przyjść do kościoła na Mszę Świętą. Pomagamy także w udzielaniu Komunii Świętej podczas Eucharystii. W wyjątkowych sytuacjach nadzwyczajny szafarz może poprowadzić nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, przy czym nie może udzielić błogosławieństwa.
Od 19 kwietnia 2008 roku patronem śląskich szafarzy został św. Jacek Odrowąż [czytaj]. Opiekunem nadzwyczajnych szafarzy jest ks. dr Andrzej Suchoń - proboszcz Kościoła Mariackiego w Katowicach.
Oprócz obowiązkowych rekolekcji raz w roku szafarze spotykają się na dwóch dniach skupienia:
- w adwencie
- w wielkim poście.
Ponadto pomagają przy rozdzielaniu Komunii Świętej podczas pielgrzymek do Piekar Śląskich.
W naszej parafii posługę Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej pełnią:
- Krzysztof Klyta – od Wielkanocy 1995roku
- Mieczysław Krzyśko – od 25 marca 2000 roku
- Adam Krulisz – od marca 2010 roku
-
Romuald Gacka - od 17 marca 2002
- Paweł Gomóła – od 25 marca 2000 roku
- Grzegorz Wrona – od 2 kwietnia 2006 roku
Posługa szafarzy głownie jest skierowana ku chorym i starszym parafianom, ale nie tylko. Pomagają oni również przy rozdzielaniu komunii świętej podczas Mszy świętych, pełnią rolę lektorów i kantorów oraz angażują się w przygotowanie i prowadzenie wieczorów z Janem Pawłem II.
"Dla tych jednak, którzy z różnych przyczyn zewnętrznych nie mogą uczestniczyć w Eucharystii i są tym samym zwolnieni z obowiązku niedzielnego, transmisja telewizyjna lub radiowa stanowi cenną pomoc, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej ofiarna posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., którzy przynoszą ją chorym, a wraz z nią pozdrowienie i solidarność całej wspólnoty.
W ten sposób również ci wierni mogą korzystać z obfitych owoców niedzielnej Mszy św. oraz przeżywać niedzielę jako prawdziwy «dzień Pański» i «dzień Kościoła»".
Niech te słowa będą zachętą dla chorych i starszych parafian, by korzystali z naszej posługi, nie tylko w pierwsze soboty miesiąca."
JAN PAWEŁ II - "Dies Domini"