Szafarze

DRODZY PARAFIANIE.

Według postanowienia Episkopatu Polski nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej może zostać mężczyzna między 35 a 65 rokiem życia, który posiada minimum średnie wykształcenie. Szafarz musi wyróżniać się pobożnością i cieszyć dobrą opinią wśród duchownych i oczywiście wiernych.

szafarzeTaki kandydat wskazany przez księdza proboszcza uczęszcza na specjalny kurs, na którym uczy się podstawowych informacji na temat Kościoła, liturgii, a  także swojej przyszłej posługi. Kurs taki kończy się egzaminem i złożeniem przyrzeczenia biskupowi, który powołuje nadzwyczajnego szafarza  na okres jednego roku do posługi w swojej diecezji. Po tym czasie szafarz odbywa rekolekcje, po których jego misja zostaje przedłużona o kolejny rok. Szafarze powołani są przede wszystkim do udzielania Komunii Świętej chorym i niepełnosprawnym. Odwiedzamy więc te osoby, które pragną przyjąć Chrystusa w Eucharystii, lecz nie mogą przyjść do kościoła na Mszę Świętą. Pomagamy także w udzielaniu Komunii Świętej podczas Eucharystii. W wyjątkowych sytuacjach nadzwyczajny szafarz może poprowadzić nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, przy czym nie może udzielić błogosławieństwa.

Od 19 kwietnia 2008 roku patronem śląskich szafarzy został św. Jacek Odrowąż [czytaj]. Opiekunem nadzwyczajnych szafarzy jest ks. dr Andrzej Suchoń - proboszcz Kościoła Mariackiego w Katowicach. 

Oprócz obowiązkowych rekolekcji raz w roku szafarze spotykają się na dwóch dniach skupienia:

  • w adwencie
  • w wielkim poście.

Ponadto pomagają przy rozdzielaniu Komunii Świętej podczas pielgrzymek do Piekar Śląskich.

szafarzeW naszej parafii posługę Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej pełnią:

  1. Krzysztof Klyta – od Wielkanocy 1995roku
  2. Mieczysław Krzyśko – od 25 marca 2000 roku
  3. Adam Krulisz – od marca 2010 roku
  4. Romuald Gacka - od 17 marca 2002
  5. Paweł Gomóła – od 25 marca 2000 roku
  6. Grzegorz Wrona – od 2 kwietnia 2006 roku

Posługa szafarzy głownie jest skierowana ku chorym i starszym parafianom, ale nie tylko. Pomagają oni również przy rozdzielaniu komunii świętej podczas Mszy świętych, pełnią rolę lektorów i kantorów oraz angażują się w przygotowanie i prowadzenie wieczorów z Janem Pawłem II.

linia

"Dla tych jednak, którzy z różnych przyczyn zewnętrznych nie mogą uczestniczyć w Eucharystii i są tym samym zwolnieni z obowiązku niedzielnego, transmisja telewizyjna lub radiowa stanowi cenną pomoc, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej ofiarna posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., którzy przynoszą ją chorym, a wraz z nią pozdrowienie i solidarność całej wspólnoty.
W ten sposób również ci wierni mogą korzystać z obfitych owoców niedzielnej Mszy św. oraz przeżywać niedzielę jako prawdziwy «dzień Pański» i «dzień Kościoła»".
Niech te słowa będą zachętą dla chorych i starszych parafian, by korzystali z naszej posługi, nie tylko w pierwsze soboty miesiąca."

JAN PAWEŁ II - "Dies Domini"

Kancelaria Parafialna

zegar Poniedziałek, piątek:
07:00 - 09:00
zegar Wtorek, czwartek:
07:00 - 09:00, 16:00 - 18:00
tel Telefon:
(32) 222 31 21 wew. 15

Msze Święte

msza Niedziela i Święta:
07:00, 09:00, 10:30, 12:00, 16:30
msza Dni powszednie:
07:00, 18:00 (+ w piątek 16:30)
uwaga Ważne:

Szybki kontakt

church Adres:
41-400 Mysłowice
ul. Cegielniana 7a
Telefon Telefon dyżurny: 601 142 880
Telefon:
(32) 222 31 21
mail E-mail:
janow.miejskimailkatowicka.pl
Jesteś tutaj: Home PARAFIA Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej